Soki warzywne – domowe czy kupne? Porównujemy ceny i jakość
Soki z warzyw to doskonały sposób na przemycenie do naszej diety solidnej dawki witamin. Jednak to nie wszystko, ponieważ stanowią również pyszną i sycącą przekąskę, odpowiednią do zdrowej i zbilansowanej diety. Z tego artykułu dowiesz się, czy opłaca się kupować świeże soki w sklepie, jak przygotowywać je w domu i jakie propozycje sprawdzą się najlepiej w Twojej kuchni. Ciekawy? To zaczynamy!
Czy warto kupować gotowe soki w sklepie?
Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wyjaśnić kilka rzeczy. Według prawa unijnego mianem „soku” można nazywać wyłącznie napoje zrobione bez dodatku wody, cukru i środków chemicznych. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że większość „soków” dostępnych na sklepowych półkach, de facto sokami nie jest, ponieważ powstają z soku rozcieńczonego wodą. Inny rodzaj napojów, jaki możemy znaleźć na sklepowych półkach, to soki pasteryzowane. Mają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedno jest jednak pewne: pasteryzacja odbywa się poprzez podgrzewanie do wysokich temperatur, co w przypadku soków oznacza znaczne zmniejszenie zawartości witamin i cennych składników odżywczych.
Jeżeli chcesz pić pełnowartościowe soki, na Twoją uwagę powinny zasługiwać wyłącznie produkty oznaczone emblematem „sok 100 proc.” (nie „100 proc. jabłek”, „100 proc. smaku”, czy „100 proc.”). Tego typu świeże soki stoją najczęściej przy dziale z warzywami, w chłodniejszej temperaturze. Posiadają jednak krótką datę przydatności do spożycia (jeden dzień) i wyróżniają się… ceną. Najczęściej sprzedawane są w szklanych buteleczkach 200-250 ml. Ich cena zaczyna się od 4 zł, jednak wiele sklepów oferuje tego typu produkty nawet za więcej niż 10 zł za butelkę. Wniosek? Kupując regularnie tego typu soki dla wszystkich domowników… można się nieźle wykosztować!
Domowe soki z warzyw – zawsze warto na nie postawić.
Jak żyć zdrowo i nie przepłacać? Najlepszą i sprawdzoną metodą jest oczywiście przygotowywanie soków w domu. Domowe soki warzywne posiadają wiele zalet, które zdecydowanie dają im przewagę nad produktami sklepowymi:
- niższa cena,
- masz możliwość sprawdzenia stanu składników (co daje Ci pewność, że użyte warzywa są zawsze świeże),
- sam komponujesz proporcje, smak i ilość wyciśniętego soku,
- sok wyciśnięty w domu możesz przechowywać w lodówce do 72 h.
Jak widzisz, domowe soki z warzyw są zdecydowanie bardziej opłacalne. Warto w tym celu postawić na dobrej jakości sprzęt, który będzie dokładnie wyciskał sok, oddzielając go od suchego miąższu.
Pozioma wyciskarka do soków – dokładna i skuteczna
Jak wyciskać sok? Cóż... Na rynku znajdziesz dzisiaj wiele gadżetów i urządzeń, które mogą Ci w tym pomóc: wyciskarki ręczne, praski, sokowirówki, czy wyciskarki wolnoobrotowe. Jeżeli chcesz robić domowe soki warzywne regularnie, powinieneś postawić na urządzenie elektryczne – jest dokładniejsze od ręcznych modeli i nie zużywa Twojego czasu oraz energii. Pozostaje więc pytanie: sokowirówka, czy wyciskarka wolnoobrotowa? My nie mamy wątpliwości. Pozioma wyciskarka do soków wypada w tym porównaniu zdecydowanie lepiej.
Pozioma wyciskarka do soków wyciska sok bogatszy w składniki mineralne, witaminy i enzymy. Proces wyciskania polega na miażdżeniu struktur komórkowych surowca, których zawartość uwalniana jest do soku. Dzięki temu otrzymujesz domowe soki warzywne, które zachowują wszystkie składniki – są więc bardziej wartościowe i smaczniejsze. Soki wyciskane z pomocą tego urządzenia dłużej zachowują świeżość niż w przypadku tych z sokowirówek. Jakie warzywa sprawdzą się tutaj najlepiej? Pozioma wyciskarka do soków doskonale radzi sobie zarówno z miękkimi warzywami (buraki, ogórki), twardymi (marchewka, seler), jak i zieleniną (rukola, szpinak, czy roszponka).
Jakie warzywa na soki sprawdzą się najlepiej?
Wiele zależy od Twoich preferencji smakowych. Jeżeli lubisz domowe soki z warzyw, możesz postawić na soki z pojedynczych warzyw, kilku rodzajów lub mixy warzywno-owocowe. Jakie warzywa na pewno powinny zwrócić Twoją uwagę? Oto kilka z nich:
- buraki czerwone,
- jarmuż,
- natka pietruszki,
- kapusta,
- marchewka,
- seler.
Jeżeli obawiasz się intensywnego smaku soku z pojedynczych warzyw, możesz wzbogacać je o smaczne i zdrowe dodatki: imbir, kurkumę, miętę, olej lniany, czy ulubione pestki. Dzięki temu codziennie będziesz mógł przygotowywać inną wersję swojego ulubionego soku!
Daj nam znać, jakie są Twoje ulubione domowe soki z warzyw!